Kultūras notikumi

Gramzdas Nacionālais amatierteātris salidojumā Alūksnē

Reizi piecos gados Latvijas amatierteātru kolektīvi salido vienuviet, lai baudītu atkalredzēšanās prieku, lai lūkotu piecgades labākās lugas un lai smeltos iedvesmas enerģiju no kopā būšanas. Šogad XIV Latvijas amatierteātru salidojums notika Alūksnē no 19. līdz 21. jūlijam ar salidojuma moto “Spoguļo!”, atsaucoties uz  latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna savulaik trāpīgi teikto: “Dažs prasīs: kas tad nu īsi teāteris ir? Es še ar šo līdzību atbildēšu: teāteris ir kā spieģelis, kurā mēs paši savus labus un nelabus darbus, savas prieku, kā bēdu dienas, ar vārdu sakot, savu dzīvošanu redzam. ”

Salidojumā piedalījās 1800 dalībnieki jeb115 amatierteātru kolektīvi no visas Latvijas, tajā skaitā arī Gramzdas nacionālais amatierteātris. Salidojuma pirmās dienas vakarā vērojām pārdomāto svētku atklāšanu īpašā vietā - Tempļa kalnā. Pēc atklāšanas baudījām naksnīgo Alūksni ar krāšņām strūklakām un izgaismotiem tiltiem. Visapkārt kūsāja dzīvība – ik viens viesis varēja izvēlēties sev tīkamāko atpūtu – ļauties dejā dzīvās mūzikas pavadībā, rast prieku disko ritmos vai rimti baudīt sajūtu mūziku parkā. Tā kā salidojuma organizatori bija nodrošinājuši, ka visu trīs dienu garumā ir iespēja noskatīties 52 teātra izrādes, otrajā dienā mūsu kolektīvs klātienē vēroja Jēkabpils tautas teātra,  Rīgas kultūras centra teātra studijas un Sabiles amatierteātra izrādes. Jāpiezīmē, ka bijām gandarīti ne tikai par iespēja iepazīties ar dažādu kolektīvu darbu no dažādām Latvijas vietām, bet arī iepazīt Alūksnes novadu, jo izrādes notika dažādās vietās – gan telpās, gan brīvā dabā. Šī diena noslēdzās ar vienu no dalībnieku gaidītākajiem pasākumiem salidojumā - gājienu. Uz šo pasākumu katrs kolektīvs jau pirms tam ir rūpīgi gatavojies, lai varētu iepriecināt gājiena skatītājus un kolēģus ar aktieru cienīgu iznesīgumu un radošumu. Ik vienu kolektīvu varēja atpazīt pēc tā karoga vai identitātes zīmes. Gajiens noslēdzās Pilssalas estrādē, kur ienākot, tika pieteikts katrs kolektīvs, tā režisors un kolektīva pastāvēšanas ilgums. Katru kolektīvu iemūžināja “STOPkadrā”, bet piederības zīmes tika izvietotas uz estrādes podestiem, tā viedojot karogu mežu.  Gājiens noslēdzās ar godēšanas pasākumu “…ja reiz satiksi to, sauksi par savējo”, kurā pirmo reizi teatrāļu salidojuma vēsturē tika pasniegta ievērojamās teātra zinātnieces Līvijas Akurateres (1925 - 2017) vārdā nosauktā balva. To saņēma Ogres Tautas teātris. Nākamreiz šāda balva kādam amatierteātrim tiks dāvāta atkal tikai pēc pieciem gadiem. Bet salidojuma trešajā dienā, pirms došanās garajā mājupceļā, devāmies izbraukumā ar plostu “Kaija” pa Alūksnes ezeru. Izbraukuma laikā baudījām saulaino laiku un izzinājām Alūksnes vēsturi, klausoties pavadošajā gidē.

Esam gandarīti un lepni par iespēju pārstāvēt un ierakstīt, kādā  ar amatierteātru mākslu saistītā vēstures lapā, mūsu novada un pagasta vārdu.

Paldies novada pašvaldībai un pagasta pārvaldei par atbalstu!

Gramzdas nacionālā amatierteātra vārdā

kolektīva vadītāja Gunta Gruntiņa