Tūrisms

Atdodam godu Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem

 2013.gadā novadā tika izveidota datu bāze par visiem ar Priekules novadu saistītajiem Lāčplēša ordeņa kavalieriem. Daļa no materiāla tika prezentēta Lāčplēša dienas pasākumā  pagājušā gada 11.novembrī Aizvīķos. Pētījuma laikā tika atrasti pieci karavīri, kuri apbedīti mūsu novada kapsētās. Jānis Ostelis – Nodegu kapos Priekules pagastā, Andrejs Traucenieks – Ūsaiķu kapos Bunkas pagastā, Roberts Gulbis – Pētera kapos Bunkas pagastā, Jānis Dzintars – Jūdu kapos Priekules pagastā, Zāmuels Timbars – Gramzdas kapos Gramzdas pagastā.

Pagājušā gada rudenī tūrisma organizatores izveidota interesentu grupa apmeklēja visas minētās kapsētas un atrada varoņu apbedījuma vietas. Vienīgā  atpazīstamā bija Jāņa Osteļa kapa vieta Nodegu kapsētā, jo kareivim bija uzlikts glīts piemineklis ar iniciāļiem un iekaltu Lāčplēša ordeni pieminekļa augšgalā. Plānojot 2014.gada budžetu tika nolemts, ka līdzīga izskata pieminekļi būtu jāizgatavo un jāuzstāda arī pārējiem četriem Lāčplēša ordeņa kavalieriem, kuri atdusas novadā. Diviem no viņiem atradām radiniekus, kas labprāt parādīja un izstāstīja savu tēva un vectēvu cīņu ceļus.

Maija sākumā tika veikta cenu izpēte trim firmām nosūtot piedāvājumus, tajā uzvarēja SIA „Granītakmens” no Liepājas. Augusta beigās notika kapa vietu sakopšanas un pieminekļu uzstādīšanas darbi, kad visi četri akmeņi atrada vietu mūsu kapsētās.

Brīvības cīņu dalībnieki ir varoņi, kas izcīnīja mūsu brīvību 1918.gadā, un tie, kuri palika dzīvi saņēma Lāčplēša kara ordeni un zemes gabalus visā Latvijā. Arī mūsu novada teritorijā šādi zemes gabali tikuši piešķirti un tajos līdz 1946.gadam saimniekoja šie varonīgie ļaudis. Šodien šajās zemēs saimnieko veterānu mazbērni, jo Lāčplēša ordeņa kavalieri  jau labu laiku atdusas novada kapsētās.  Ir daudz varonīgu stāstu par kuriem jārunā arī šodien, sevišķi ar mūsu jauno paaudzi. Tāpēc varoņu apzināšanā un viņu dzīves stāstu izpētē iesaistījām novada skolēnus. Šajā rudenī pēc piemiņas akmeņu uzstādīšanas kapsētās notika kapu sakopšanas talkas. Par J. Osteļa atdusas vietu rūpējas Priekules vidusskolas skolēni, par A. Traucenieka -  Krotes Kronvalda Ata pamatskolēni, par R. Gulbja kapavietu rūpējas Virgas pamatskolas bērni, par J. Dzintara - Purmsātu speciālās internātpamatskolas skolēni un par Z. Timbara - Gramzdas pamatskolēni. Kalētu pamatskolas jaunsargi  jau pagājušā rudenī apsekoja Jāņa Dižgalvja atdusas vietu, kas atrodas Rucavas novada Dunikas pagasta Smiltnieku kapos un uzņēmušies to darīt arī turpmāk.

Viens labs darbs izdarīts, ar atpazīstamām piemiņas vietām tagad varēsim godināt savus varoņus, jo tagad zināsim, kur tie atrodas. Par varoņdarbiem ko apkopojuši Latvijas Kara muzeja pētnieki varam lasīt Lāčplēša ordeņa kavalieru datu bāzē internetā www.lkok.com.

Paldies novada skolu skolēniem un skolotājiem par piemiņas vietu sakopšanas darbiem un aicinām novadniekus - ja ejat kapsētās garām Lāčplēša kara ordeņa kavalieru kapiem, pieminiet, atcerieties un nolieciet ziedus par to, ka viņi bija un ka mēs joprojām dzīvojam brīvā Latvijā!

Daiga Egle, projekta vadītāja  

FOTO

 

Atpakaļ