Tūrisms

“Lielais Jēkabs” Bunkas pagasta “Ģildēniem”

29. novembrī Bunkas pagasta privātās senlietu krātuves “Ģildēni” saimnieki Ivars un Edīte Vītoli piedalījās Kurzemes Tūrisma asociācijas un Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja gada balvas “Lielais Jēkabs 2019” pasniegšanas pasākumā Latviešu biedrības namā Liepājā. Balva “Lielais Jēkabs” ir Kurzemes Tūrisma asociācijas iedibināta tūrisma kvalitātes balva, kuras idejas autors ir asociācijas valdes priekšsēdētājs Artis Gustovskis. Nu jau 15. reizi tā tika pasniegta labākajiem Kurzemes tūrisma uzņēmējiem, kuri ar savu darbošanos turpina Kurzemes hercoga Jēkaba tradīcijas – viņi uzdrošinās, darbojas un veicina attīstību.

Šogad vērtēšanai tika virzīti tie uzņēmēji, kuri tūrisma jomā veiksmīgi darbojas vismaz 10 gadus. Vairāk nekā 50 pretendentu tika vērtēti sešās nominācijās: labākās ilgtspējīgās Kurzemes naktsmītnes, ēdināšanas uzņēmumi, aktīvās atpūtas pakalpojumu sniedzēji, amatu meistari, garšas meistari un kolekcijas. Pretendentus “Lielā Jēkaba” balvai izvirza Kurzemes tūrisma informācijas centri, bet vērtē Kurzemes Tūrisma asociācijas valdes locekļi, kas darbojas tūrisma informācijas centros Liepājā, Ventspilī, Saldū, Talsos, Tukumā un Kuldīgā.

Privātā senlietu krātuve “Ģildēni” bija viens no “Lielā Jēkaba” balvai izvirzītajiem uzņēmumiem nominācijā “Kurzemes kolekcija ar laika rūdījumu”. “Ģildēni” ir 19. gs. vidū celta lauku sēta, kuru varētu salīdzināt ar Kurzemes sētu Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Visas saimniecības klētī izkārtotajā ekspozīcijā apskatāmās lietas atrastas tieši “Ģildēnu” īpašuma 18 ha teritorijā. Pēc tām var spriest ne tikai par senākiem laikiem šīs saimniecības teritorijā, bet arī par Otrā pasaules kara notikumiem. Kara beigās “Ģildēnu” apkārtnē atradās pēdējā no trim Kurzemes katlā ieslēgto vāciešu aizsardzības līnijām, kuru pārraut un arī noturēt Kurzemes atbrīvotājiem 1945. gada februāra otrajā pusē tā arī neizdevās. Arī par šiem notikumiem stāsta Bunkas pagasta privātās senlietu krātuves ekspozīcija.

Priekules tūrisma organizatore Inga Raškova