Notikumi
Pieredzes apmaiņa Zviedrijā
Atsaucoties biedrības “Lettlands Vänner” (“Latvijas draugi”) uzaicinājumam Priekules novada pašvaldības izglītības iestāžu vadītāji un skolotāji rudens brīvdienās devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju uz Torsas pašvaldības izglītības iestādēm.
Biedrība “Lettlands Vänner” tika izveidota 1999. gadā pateicoties Margarētai Ohlinai, kura mācoties tautas augstskolā, iepazinās ar ārsti Birutu Liedi no Liepājas. No Birutas stāstītā Margarētai radās interese par Latvijas vēsturi un tautu. Pēc Grimslövas tautas augstskolas absolvēšanas, Margarēta atgriežas Torsås pilsētā un nodibina pulciņu ar 14 dalībniekiem, kurš organizē palīdzību Latvijas bērniem Liepājā un Liepājas rajonā. Virga, Purmsātu speciālā internātskola, Vaiņode un Priekule ir tie pagasti un vietas ar kurām biedrība ir sadarbojusies visvairāk. Pateicoties biedrības gādībai gandrīz visas mūsu novada skolas ir tikušas pie jauniem soliem, krēsliem un citas palīdzības. Turpinot savstarpējo palīdzību, šogad biedrība uzaicināja izglītības darbiniekus uz pieredzes apmaiņu pie sevis Torsas komūnā.
Viesojoties Torsas pašvaldības skolās izjutām sirsnību un pozitīvismu, kas staroja no katra skolotāja, izjutām ieinteresētību no zviedru kolēģu puses. Spilgtākie iespaidi, ko izjutām viesojoties skolās bija – visas skolas bija bērniem draudzīgas, pieejamas, ar modernu klašu aprīkojumu. Izjutām to, ka bērni mācās priekš sevis un ar interesi. Bijām patīkami pārsteigti, ka meitene no 6.klases mums prata kartē parādīt Latviju. Savukārt skolotāja Zaiga Streleviča lieliski prata nodibināt kontaktu ar bērniem un iemācīt viņiem kādu vārdu arī latviski. Novērojām, ka liels atbalsts skolās tiek sniegts bērniem ar speciālām vajadzībām, gandrīz katrā klasē satikām skolotāju asistentu, kurš palīdz bērniem, kuriem mācībās ir kādas grūtības. Skolotāji iepazīstināja mūs ar viņiem pieejamiem mācību līdzekļiem. Piemēram, par lasīšanas grāmatu, kura ar vienādu saturu pieejama trīs dažādos grūtības pakāpes līmeņos mūsu skolotāji var tikai sapņot. Vienā no skolām vērojām stundu, kurā skolotāji mācīja zviedru valodu bēgļu bērniem. Ja mūsu valstī bēgļu uzņemšana tikko ir sākusies, tad Torsas komūnā tā jau ir realitāte. Tur dzīvo ap 200 bēgļiem. Arī biedrībai “Lettlands Vänner” ir uzticēts pienākums rūpēties par kādu bēgli – bāreni.
Ļoti interesanta bija viesošanās Torsas tālmācības vidusskolā, kurā mācās vairāk kā 600 bērni no visas Zviedrijas. Ir dažādi iemesli, kāpēc vecāki izvēlas bērniem šādu apmācības veidu, viens no tiem ir arī komunikācijas problēmas un grūtības iekļauties klases vidē. Komunikācija starp skolēnu un skolotāju notiek ar interneta starpniecību. Mācoties šajā skolā, bērniem ne tikai pašiem jālasa, jāmācās, bet arī aktīvi jākomunicē ar skolotājiem. Piemēram, sporta stundās tiek dots uzdevums, kas jāizpilda, tas jāieraksta video un jānosūta skolotājam, kurš pēc noskatīšanās skolēnam norāda, kas vingrojumā jāpilnveido. Savukārt pirmsskolas izglītības iestādē ļoti interesanta šķita pagalmā izveidotā mazā baznīciņa, kurā bērni apgūst kristīgās tradīcijas, izspēlējot kristības, kāzas vai citus ar baznīcu saistītus rituālus. Savukārt nesen izveidōtā mūzikas skoliņa pārsteidza ar moderni iekārtoto mūzikas ierakstu studiju un daudzveidīgiem mūzikas instrumentiem, ko bērni var apgūt.
Mūs pārsteidza arī izglītības iestāde, kura speciāli uzcelta 10 bērniem ar speciālām vajadzībām, gan ar savu aprīkojumu gan telpām daudzveidīgām mācību un rehabilitācijas nodarbībām.
Vizītes ietvaros notika tikšanās ar pašvaldības izglītības vadītāju Lenu Sandgren Swartz. Sarunas laikā Lena pastāstīja par savu darbu pašvaldībā, par to kā valsts pārbauda izglītības iestādes un kā tiek nodrošināti uzlabojumi. Sarunā Lena pastāstīja, ka interešu izglītība Zviedrijā nekādā veidā nav saistīta ar izglītības iestādēm un mūsu pieredze, ka lauku skolās tā galvenokārt notiek skolās, zviedru kolēģiem šķita interesanta. Mums savukārt likās interesanta zviedru kolēģu pieredze kā tiek sakārtots skolu tīkls. Nepārprotami sapratām, ka ļoti mazās skolas turpmāk vairs nebūs, taču uz mūsu jautājumu, vai šīs kolas tiks slēgtas, atbilde bija: “Nē, mēs tikai pārvietojam skolēnus uz lielāko skolu”. Šim nolūkam pašvaldība ceļ jaunu – lielāku skolu.
Jau pirms brauciena uzzināju, ka tagad biedrības “Lettlands Vänner” vadītāja ir Kalētu pamatskolas absolvente Renāte Žaļimaite. Līdz ar to brauciens bija īpaši emocionāls, jo satiku savu bijušo skolnieci. Torsas sākumskolā iepazināmies arī ar Renātes dēlu Tomasu, kurš jau sācis iet 1.klasē un brāļa meitu Endiju, kura labprāt ar mums aprunājās latviešu valodā un izrādīja savu skolu.
Visu vizītes laiku ar mums kopā bija biedrības “Lettlands Vänner” dibinātāja Margarēta Ohlina un Torsas pašvaldības deputāte, kura atbild par izglītību Elsa Jannert.
Vizītes noslēgumā uzaicinājām zviedru kolēģus nākamgad apmeklēt mūsu pašvaldības izglītības iestādes.
Noslēgumā visu delegācijas dalībnieku vārdā vēlos teikt lielu paldies Margarētai Ohlinai, Elsai Jannertai un Renātei Žaļimaitai par sirsnīgo uzņemšanu Zviedrijā.
Agrita Purviņa