Sabiedrība

Mīļš viesis Priekulē

 1.jūlijā Priekulē viesojās Jānis Kārlis Benjamiņš ar kundzi, kuri dzīvo Ņujorkā, ASV. Jānis Kārlis 1944.gadā četru gadu vecumā, tāpat kā daudzi citi, kopā ar savu ģimeni bija spiesti atstāt Latviju. Amerikā Benjamiņa kungs kā psihologs visu mūžu strādājis ar bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu ģimenēm.

Priekulē Benjamiņa kungs apskatīja sava vectēva inženiera, Latvijas sūtņa Maskavā (1923 - 1929), Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera un Priekules muižas nomnieka 20.- 30.gados Kārļa Ozola bijušo saimniecību Dzirnavu ielas rajonā. Viņš tikās ar Priekules pašvaldības izpilddirektoru Andri Razmu un deputātu Andi Eveliņu, lai apspriestu auto stāvlaukuma izbūves un Dzirnavu ielas labiekārtošanas projektu.

Benjamiņa kungs viesojās arī Priekules pirmsskolas izglītības iestādē „Dzirnaviņas”. Šeit viņš kopā ar kundzi apskatīja renovēto ēku, tās apkārtni un ar iestādes vadītāju pārrunāja bērnudārza apkārtnes turpmākās attīstības plānus – koku stādījumu paplašināšanu un zaļās klases iekārtošanu. Tika pārrunāta auto stāvlaukuma izbūves saistība ar mazo priekulnieku drošību un ērtībām. Bērnudārza darbinieki pacienāja abus viesus ar medu, maizi, pienu un kumelīšu tēju, bet bērni kopā ar savu skolotāju Jovitu Veiguli bija sagatavojuši skaistu dāvanu – īpaši noformētu bērnu zīmējumu albumu.

Benjamiņa kungs satikās arī ar grāmatas par Priekules vēsturi autori Ingu Raškovu. Sarunas gaitā Inga iepazīstināja Benjamiņa kungu ar pašlaik pieejamo informāciju par viņa vectēvu, kurš 1940.gada augustā tika apcietināts un 1941.gada augustā Maskavā sodīts ar nāvi par to, ka „sniedzis palīdzību starptautiskajai buržuāzijai; spiegojis, kaitējot PSRS; aktīvi cīnījies pret strādnieku šķiru un padomju varu”. Līdzīgs liktenis piemeklēja arī Benjamiņa kunga tēvu Jāni Benjamiņu, kurš pēc izsūtīšanas aizgāja bojā Astrahaņā. Benjamiņa kungs, balstoties uz savu tuvinieku atmiņām, pastāstīja par Kārļa Ozola ģimeni.

Plašāka informācija par Priekules un Latvijas vēsturē maz pazīstamo, bet neparasto cilvēku Kārli Ozolu ir pieejama jaunajā grāmatā par Priekules vēsturi - „Priekules saimnieciskās dzīves hronika”.

Paldies visiem, kuri palīdzēja darīt Benjamiņa kunga ciemošanos Priekulē ērtu un patīkam.

Priekules PII „Dzirnaviņas” vadītāja Ina Dalbiņa

Atpakaļ